Історія бібліотеки
1 вересня 1985 року - день народження нашої Генічеської ЗОШ №3 та шкільної бібліотеки. Завідуюча бібліотекою Ярова Є.К. є засновником шкільної бібліотеки.
Ярова Олена Константіновна- провідний бібліотекар. Загальний стаж роботи на 1.04.2016 року - 46 років 7 місяців, педагогічний - 4 роки, бібліотечний - понад 33-х років, 17 років вона пропрацювала завідуючою бібліотекою Генічеської ЗОШ №3, продовжує працювати бібліотекарем в цій же школі з 31.08.2013 року . За високий професіоналізм та досягнуті успіхи у вихованні підростаючого покоління та активну участь у громадському житті школи, міста (колишній депутат міської ради) неодноразово нагороджувалася Похвальними грамотами, цінними подарунками, грошовими преміями, є подячні записи в трудовій книжці.
Бібліотечний фонд шкільної бібліотеки ЗОШ №3 формувався з фондів бібліотек: школи №2, (тому що велика частина учнів перейшла в нову третю школу), Генічеського рибзаводу (через її ліквідації) та фонду, виділеного на школу-новобудову. Протягом року Яровий Є. К. доводилося працювати з восьмої ранку до пізньої ночі без вихідних, без відпустки і додаткової оплати праці. Це сталося через те, що не були заздалегідь виділені кошти для оплати бібліотекарю за формування бібліотечного фонду школи-новобудови. Ставка була виділена лише на 1 вересня 1985 року - в день відкриття школи, коли бібліотека вже мала функціонувати, щоб забезпечити навчально-виховний процес в школі.
До 5 вересня 1985 року Ярова Є.К. продовжувала ще працювати завідуючою бібліотекою школи №2, передаючи бібліотечний фонд бібліотекарю цієї ж школи Литвиненко Т.М., а після роботи оформляла з нуля приміщення бібліотеки третьої школи. Нічого не було ... Тільки голі стіни і величезне вікно на всю стіну, яке потрібно було ще і відмити. Як би там не було, а 10 вересня всі учні і вчителі були забезпечені підручниками, посібниками та необхідною літературою.
Приміщення бібліотеки і розстановка бібліотечного фонду були оформлені згідно з вимогами. При бібліотеці функціонував читальний зал. Доступ до фонду вільний. Окремо була виділена література для молодших читачів. Середня відвідуваність в день становила -65 осіб.
До кінця 1985-1986 навчального року бібліотека була укомплектована довідкової, художньої, науково-популярною літературою з усіх галузей знань, методичною літературою для вчителів, навчальними посібниками понад 10 тисяч примірників і підручниками -більш 40 тис.прим.
Саме приміщення бібліотеки за рік довелося чотири рази переобладнати. Текла дах, і книжковий фонд перекидали з одного приміщення в інше. Одночасно йшло комплектування фонду, його запис у інвентарні книги, розстановка, оформлення наочної агітації, запис читачів в бібліотеку, їх обслуговування та багато іншого. Також протягом року Яровий Є. К. з учнями старших класів і викладачем праці Дуденко А.Ф. (нині покійного) було обладнано два книгосховища на далекій відстані від бібліотеки (в проекті школи не було передбачено їх наявність, а також приміщення читального залу).
За 17 років роботи завідуючої бібліотекою Яровий Олені Костянтинівні довелося обладнати 6 книгосховищ. Зате скільки будівельних, теслярських та інших робітничих професій їй вдалося освоїти за ці роки завдяки консультаціям і практичної допомоги вчителів праці: Дуденко А.Ф., Оберемченко В.Ф., Толубца М.В. , А також техпрацівники школи Нікішічева А .До., Головними помічниками завжди були учні старших класів.
Особливо хочеться відзначити Задорожнього Женю, сина вчителя географії Задорожний Надії Тимофіївни (нині покійної). По суботах і неділях його однолітки на шкільному майданчику грають, а він добровільно з бібліотекарем збирає стелажі, навіть книжкову шафу зробили зі знайдених в шкільному підвалі матеріалів. Він до цих пір служить бібліотеці.
Через рік (18.08.1986 р) додали 0.5 ставки бібліотекаря. Їм стала працювати вчитель української мови та літератури Щуренко Віра Олександрівна. Удвох працювати стало легше. А в 1987-1988 навчальному році Щуренко В.А. вже працює бібліотекарем на повну ставку. За 15 років спільної роботи між Яровий Є. К. і Щуренко В.А. склалися не тільки хороші професійні стосунки, а й зав'язалася міцна дружба. Школа і шкільна бібліотека - єдине ціле, завдання та цілі у них спільні. Бібліотекарі працюють в тісному контакті з адміністрацією школи та педагогічним колективом.
Шкільна бібліотека стала кабінетом №1, справжнім центром культури учнів, їх помічницею в отриманні знань, освіти, інформації. Всі учні, вчителі, інші працівники школи постійні читачі шкільної бібліотеки. Так само великим попитом бібліотека користувалася у колишніх випускників нашої школи, що стали студентами вищих навчальних закладів, медучилища і ПТУ № 17, ПТУ №23.
Олена Костянтинівна і Віра Олександрівна прагнули створити таку атмосферу в бібліотеці, щоб дитина могла отримати ще й психологічне розвантаження від стрімкого темпу навколишнього його життя, а діти з неблагополучних сімей отримували частку душевного тепла. Бібліотека прищеплює любов до читання, співпереживання з книгою, вчить читачів користуватися книгою, фондом бібліотеки, її довідковим апаратом.
Ярова Є.К. і Щуренко В.А. регулярно проводили індивідуальні бесіди, Дні інформації та бібліографічні консультації, оформляли книжкові виставки: ювілейні, тематичні, виставки забутої книги, виставки-подорожі (за рідним краєм, в світ казок, в світ музики, поезії, мистецтв, художників), «Нове в педагогіці »,« Вихователь ГПД »,« Для вас, батьки », книжкові виставки до предметних тижнях« Тиждень математики »,« Тиждень історії та географії »,« Тиждень біології »,« Українознавство у школі »,« Наша мова солов їна », «Люби і знай свій рідний край» та інші.
Проводилися презентації книг, відкриті перегляди літератури, зустрічі з місцевими поетами: Кашаєва П., Василенко С., Ситникова Т., Бурлинов З., Прихненко А., літературні вечори, конференції, диспути, літературні ігри, КВК, літературні конкурси ерудитів, кращого читця.
Традиційними були екскурсії в шкільну бібліотеку учнів 1-х класів та дітей підготовчих груп д / с «Теремок», які прийдуть в 1-й клас нашої школи, проводи Букваря, посвята в читачі. Щопонеділка на виробничій нараді Ярова Е.К.інформіровала вчителів і адміністрацію школи про нові надходження до бібліотеки (якщо такі були), робила огляд в періодичній пресі, повідомляла про заходи, що плануються бібліотекою на тиждень.
Особлива увага приділялася роботі з батьками. Це і бесіди про читання дітей, лекції: «Як прищепити любов до читання», «Тато, мама, я - книжкова сім'я!», Складання анотованих рекомендаційних списків літератури, оформлення книжкових виставок, відкритих переглядів літератури для батьків.
У зв'язку з необхідністю підвищити якість роботи бібліотеки РК Компартії України зав.бібліотекой Яру Є.К. перевели на посаду старшого бібліотекаря-методиста РК Компартії України. На її місце в школу прийшла працювати Наход О.М. - теж бібліотекар за освітою. Не секрет, що в шкільній бібліотеці працювати важче, ніж в будь-якій іншій. Катастрофічно не вистачає часу, на читача часом і поглянути колись при відвідуваності від 90 і більше читача в день.
У будь-масовій бібліотеці за 10-15 хвилин можна спокійно і якісно обслужити одного-двох читачів. А якщо за цей час потрібно обслужити до 20-ти чоловік? Зміна між уроками рівнозначна по психологічного та фізичного навантаження цілого робочого дня в масовій бібліотеці! Наход О.М. не змогла впоратися з величезним обсягом роботи і розрахувалася. Ярова Є.К. перекладом повертається 01.11.1990 року в рідні пенати, тепер уже, відновлювати престиж шкільної бібліотеки.
У 1996 році будівлю дитячого садка «Івушка» приєднано до нашої школи. У ньому стали навчатися початкові класи. Щуренко В.А. тепер уже бібліотекар цієї початкової школи №5. 2001 год ... В зв'язку з важким економічним становищем в країні йде скорочення робочих місць. Знову страждає школа і шкільна бібліотека. Ставка двох бібліотекарів тепер дається лише при наявності 38 класів, а в Генічеської ЗОШ №3 їх 35.
Бібліотекар Щуренко В.А. продовжує працювати в школі, але тільки в якості вчителя украінофілолога і вихователя ГПД. Зав. бібліотекою Ярова Є.К. продовжує працювати в тісному контакті з адміністрацією школи, педагогічним колективом, активом бібліотеки.
Бібліотечний фонд становить близько 15 тис. Примірників книг, понад 17 тис.учебніков. Фонд старіє, а на його комплектування Міністерство освіти практично не виділяє коштів. Для того, щоб задовольнити запити читачів Олена Костянтинівна вивчає і привертає фонди вчителів, родичів, знайомих, ПП з торгівлі книгами Захарченко Віктора Івановича, регулярно поповнює новими матеріалами тематичні папкі.Частічно фонд оновлюється за рахунок книг, отриманих замість втрачених книг, підручників і отриманих в подарунок від учнів.
В кінці травня 2002 року, Ярова Е.К., зробивши ремонт і обладнавши колишній кабінет біології під бібліотеку, оформивши підсобне приміщення бібліотеки, нове сховище підручників, підтвердивши на атестації категорію провідного бібліотекаря, змушена була за станом здоров'я вийти на пенсію за вислугою років. Але її добре пам'ятають вдячні учні тих поколінь. А найбільш начитаний випускник 2002 року Самойлов Дмитро Володимирович (син учителя фізики Самойлової Є.П.) є головним спонсором по даруванню книг бібліотеці. Він регулярно поповнює бібліотечний фонд книжковими новинками. Завжди цікавиться потребами читачів школи (учнів і вчителів) і надає необхідну літературу.
Після виходу на пенсію 11.11.2002 р Яровий Є. К. кадрова проблема торкнулася і нашої шкільної бібліотеки; навіть не дивлячись на те, що вона не працюючи в бібліотеці, продовжувала активно цікавитися життям свого дітища і навчала бібліотечної майстерності всіх бібліотекарів, надавала їм практичну допомогу. Змінила Яру Є.К. філолог російської мови і літератури Рачеева С.А. 26.04.2003 г.ей був переданий бібліотечний фонд 12.271 прим., Фонд підручників - 12861 екз. Незважаючи на різницю у віці між ними зав'язалися дуже теплі відносини і зберігаються досі.
Нещодавно Рачеева С.А. прислала повідомлення: «Пам'ятаю, була зима дуже холодна, а школа не опалювалася, навіть якийсь час у дітей були скасовані заняття, тому що в школі було дуже холодно. я тоді ще говорила, що в Архангельську так на роботі не замерзала. Але це не важливо!!! У колективі, в якому я працювала, була тепла атмосфера. Напевно, тому я з посмішкою згадую Вас, Олена Костянтинівна, вчителів, з якими мені пощастило працювати».
За сімейними обставинами Рачеева С.А.уехала до себе на батьківщину до Архангельська, передавши бібфонд 20.08.2004 року Корнійчук І.В., за освітою вчителю початкових класів. Свою трудову діяльність вона розпочала з посади бібліотекаря.
У лютому 2006 року Корнійчук І.В. іде в декретну відпустку, після закінчення якого, перейшла працювати в школу-гімназію вчителем трудового навчання. Після Корнійчук І.В. за короткий період змінилося ще двоє бібліотекарів. На зміну прийшла учитель історії Добролюбова М.Е .. За час її роботи бібліотека значно поповнилася новою літературою сучасних видань. Проводилися також безліч цікавих бібліотечних уроків і позакласних заходів.
Пропрацювавши бібліотекарем 5 років, Добролюбова М.Е. переходить працювати за своєю спеціальністю - учителем історії. Це ще раз доводить, що професія бібліотекаря - це покликання, особливо при такому ставленні держави і низьку оплату праці бібліотекарів. Залишаються вірними професії лише деякі. Прекрасно, коли приходить нове покоління бібліотекарів: не переривається зв'язок часів, не гасне вогонь любові до книги і бібліотеки.
З 6 вересня 2011 року завідувачем бібліотекою працює Генчева Ольга Андріївна, за професією вчитель молодших класів. Коли вона ще вчилася в школі, любов до читання книг прищепила на своїх уроках Микитась Т.Д.
Ольга Андріївна відповідальна, працьовита, порядна, любляча дітей. Дуже швидко навчилася бібліотечної справи, до того ж вона добре володіє комп'ютером і пером. На добровільних засадах пише статті про шкільне життя в місцеві газети. Також вона веде своєрідний щоденник опису шкільних заходів. З Генчеву О.А. вийшов хороший бібліотекар.
З 31.08.2013 року додали 0,5 ставки бібліотекаря і Ярова Є.К. повертається в свою рідну стихію. Бібліотека Генічеської ЗОШ №3 стає кабінетом №1 завдяки вдалому союзу досвіду, знань Олени Костянтинівни і працьовитості, енергійності Ольга Андріївни. У квітні 2016 року Генчева О.А. успішно пройшла атестацію, в ході якої показала відмінне знання нормативно-правових документів, які стосуються роботи шкільної бібліотеки. Також провела безліч виховних заходів для початкової школи, щоб підвищити читацький інтерес дітей.
Час йде ... і все змінюється. Генчева Ольга Андріївна вирішує, що прийшов час працювати за фахом (вчитель молодших класів), вона набирає дітей першого класу і стає кл. керівником 1-В.
З 01.09. 2017 року бібліотекарем працює Полоз Марина Сергіївна. В школу прийшла працювати в 2011 році на 0,5 ставки педагога організатора, також вела гурток і навчала дітей техніці квіллінг. Всі вчителі і зараз пам'ятають ті незвичайні листівки, які діти зробили і подарували всім співробітникам школи на день вчителя.
В кінці навчального року Марина Сергіївна йде в декретну відпустку на 4,5 року. Час пролетів дуже швидко і по закінченню декретної відпустки вона знову повертається в нашу школу. З березня 2017 року працює тимчасово на 0,5 ставки в 1-х класах вихователем ГПД. З 01.09.2017 року починає працювати як завідуюча бібліотеки. Марина Сергіївна дуже добра, весела і творча особистість.
Марина Сергіївна відразу занурилася в роботу. Видача підручників старшокласникам, отримання нових підручників, організація тематичних і книжкових виставок вимагають швидкого залучення в роботу. Щомісяця проводяться бібліотечні уроки в певній паралелі, згідно плану роботи.
З вересня 2017 почала вести заняття з Петриківського розпису, для учнів нашої школи.
В шкільній бібліотеці завжди раді бачить активних, творчих діток, які люблять читати і подорожувати разом з героями казок. Для цього проводяться бібліотечні уроки, екскурсії та Дні бібліотворчості.